عمومی, مقاله ها

نحوه گرفتن مدرک آیلتس (IELTS)

نحوه گرفتن مدرک آیلتس

مراحل و جزئیات نحوه گرفتن مدرک آیلتس (IELTS)

در این مقاله می خواهیم با مراحل و جزییات نحوه گرفتن مدرک آیلتس آشنا شویم.

امروزه از مهمترین شرط‌های پذیرش دانشگاه‌های انگلیسی‌ زبان دنیا داشتن مدرک آیلتس با نمره خوب است و همچنین برای اقامت و اشتغال در برخی کشورها شما نیاز دارید تا به زبان انگلیسی مسلط باشید. مدرک آزمون آیلتس جز معتبرترین مدارک زبان انگلیسی درحال حاضر میباشد. در واقع نمره IELTS شما معیاری برای سنجش مهارت‌های زبانی شما می‌باشد.

 

 

ما در این مقاله می‌خوانیم:

 • مراحل گرفتن مدرک آیلتس
 • چرا باید برای گرفتن مدرک آیلتس اقدام کنیم؟
 • تفاوت مدرک آیلتس جنرال با آکادمیک
 • آمادگی برای آزمون آیلتس
 • ساختار آزمون آیلتس

مراحل گرفتن مدرک آیلتس

گرفتن مدرک آیلتس خیلی سخت نیست ولی پشتکار و اراده قوی می‌خواهد. شما وقتی احساس کردید که دانش زبانی‌تان در حدی است که می‌توانید از پس چالش های بزرگ بر بیایید، می توانید به موسساتی مراجعه کنید که برگزار کننده آزمون آیلتس در ایران است.

جهت افزایش دایره لغات انگلیسی با تلفظ سیلاب به سیلاب و معنی فارسی از آموزش لغات انگلیسی با تلفظ صوتی استفاده کنید.

یکی از راه ‌های شرکت در این آزمون ثبت نام در سایت ielts.org می‌باشد.هنگام ثبت نام از طریق این سایت پس از وارد کردن اطلاعات خودتان، مکان مناسب و همچنین تاریخ‌های برگزاری آزمون را می‌توانید مشاهده کنید و طبق شرایط خودتان انتخاب کنید که در چه زمان و مکانی آزمون بدهید.

نحوه گرفتن مدرک آیلتس

موسسات معتبری که در ایران آزمون آیلتس را برگزار میکنند؟

البته برخی مراکز آموزشی هم وجود دارند که آزمون آیلتس آزمایشی برگزار می‌کنند و هدف این نوع آزمون‌ها آشنا شدن با آزمون اصلی آیلتس و افزایش مهارت و آمادگی است.

چرا باید برای مدرک آیلتس اقدام کنیم؟

این که چرا باید آیلتس گرفت کاملا مشخص است؛ افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند و هم چنین افرادی که خواهان مهاجرت غیر تحصیلی به کشوری انگلیسی زبان هستند، یکی از مدارکی که برای مهاجرت باید ارائه دهند،مدرک زبان معتبر است که آیلتس یکی از معتبرترین مدارک زبان انگلیسی در دنیاست.

 در آزمون آیلتس 4 مهارت اصلی زبانی شما مورد سنجش و بررسی قرار میگیرد و چون هر چهار مهارت reading، speaking ،writing، listening دارای یک محدوده نمره‌ای منحصر به فرد است و نمره نهایی بر اساس میانگین هر ۴ نمره محاسبه می‌شود، باید برنامه ریزی مناسبی برای تقویت هر چهار مهارت داشته باشید که از پس این آزمون بر بیایید.

آمادگی برای آزمون آیلتس

تفاوت مدرک آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال

آزمون آیلتس به دو صورت آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود و در هنگام ثبت نام باید مشخص کنید که کدام آزمون آیلتس را می‌خواهید شرکت کنید. این دو نوع آزمون آیلتس از لحاظ فرمت و ساختار کاملا مشابه هم هستند و حتی از نظر محتوایی، اسپیکینگ و لیسنینگ یکسانی دارند و تفاوت بین شان در مهارت ریدینگ و رایتینگ است.

در آیلتس آکادمیک ( ACADEMIC IELTS ) ،چون فرد شرکت کننده برای مهاجرت تحصیلی در مقاطع بالاتر اقدام می‌کند، نیاز است که دایره واژگان تخصصی و پیشرفته‌تری داشته باشد  چرا که تسک‌های رایتینگ و متن های ریدینگ آزمون آیلتس آکادمیک بیشتر از مجلات علمی و کتاب‌های آکادمیک میباشد.

ولی برای آیلتس جنرال (GENERAL IELTS ) ،چونکه برای افرادی است که قصد مهاجرت کاری و یا تحصیل در مقاطع پایین تر از کارشناسی را دارند محتوا و نوع سوالات و تسک‌های ریدینگ و رایتینگ آن مرتبط با محیط کاری، زندگی و استفاده روزمره از زبان است.

همچنین مطالعه کنید در مورد منابع سلف استادی آیلتس 

آمادگی برای اخذ مدرک آیلتس

شما وقتی تصمیم گرفتید که در آزمون آیلتس شرکت کنید در اولین قدم برای برنامه‌ریزی و هدف گذاری باید سطح دانش زبانی خود را بسنجید به همین منظور باید در یک آزمون تعیین سطح شرکت کنید و مطابق نتایج آن برای مطالعه و افزایش تسلط زبان خود برنامه دقیقی مشخص کنید.

ما در کولرنی این امکان را برای شما فراهم کردیم که بتوانید در یک آزمون تعیین سطح استاندارد با کمترین زمان ممکن  و رایگان شرکت کنید و طبق نتایج به دست آمده از آن برای ادامه راه خود برنامه‌ریزی کنید.

آمادگی برای آزمون آیلتس

5 نکته کلیدی برای موفقیت در آیلتس

1.برنامه ریزی

با آیلتس مانند هر کار مهم و چالش برانگیز دیگری برخورد کنید،برای خود برنامه ریزی کنید و به آن پایبند باشید.

 • هدف گذاری کنید،مانند کسب نمره 7
 • نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید و برای بهتر شدن استراتژی مشخص کنید.
 • برحسب نیاز و مهارت‌ خودتان، زمان لازم را تقسیم کنید.

2.پارتنر مناسب برای مطالعه پیدا کنید

زبان ابتدایی‌ترین ابزار برای ارتباط گرفتن می‌باشد. پس نمی‌توان به تنهایی در آن به تسلط رسید. بنابراین برای خود پارتنر تمرینی انتخاب کنید حالا چرا باید پارتنر زبان داشته باشیم؟

 • یادگیری را راحت تر و سریعتر میکند.
 • به شما اعتماد بنفس میدهد.
 • و تمرین‌های مهارتی واقعی‌تری انجام می‌دهید.

سایت کولرنی مناسب ترین پارتنر زبان را بهتون معرفی میکنه

3.آزمون‌های آزمایشی بدهید

در آزمون‌های شبیه سازی آیلتس که  به آزمون ماک معروف است خود را محک بزنید و در فواصل کوتاه مدت روند پیشرفت خود را بسنجید.

4.از مهارت‌هایی که یاد گرفتید در زندگی روزمره خود استفاده کنید

با دیدن فیلم‌های انگلیسی زبان و همچنین مکالمه با اطرافیان و پارتنر زبان خود، می‌توانید دانش‌ زبانی خود را بهبود ببخشید.

5.از مطالعه زبان لذت ببرید و سعی کنید آن را جز یکی از قسمت ‌های لذت بخش زندگی روزانه خود قرار دهید.

در  هر کاری زمانی به نتیجه و موفقیت می رسید که آن را دوست داشته باشید. پس سعی کنید به کاری که  انجام میدهید علاقه مند باشید و به آن ارزش دهید.

ساختار آزمون آیلتس(IELTS

مدت زمان کلی آزمون آیلتس دو ساعت و چهل و پنج دقیقه می باشد. که شما در خصوص مهارت:

 • شنیداری(listening) باید به 40 سوال  در 30 دقیقه پاسخ دهید.
 • خوانداری (reading) شما باید به 40 عدد سوال در 60 دقیقه پاسخ دهید.
 • نوشتاری(writing) نیز باید به دو موضوع در 60 دقیقه پاسخ دهید.
 • برای گفتاری(speaking) نیز 11 الی 14 دقیقه طول می کشد تا شما این بخش را هم پشت سر بگذارید.

ساختار آزمون آیلتس

موضوعات آیلتس

در آزمون آیلتس جنرال بیشتر بر بروی موضوعات پیرامون کار صحبت می‌شود ولی در آیلتس آکادمیک حول صحبت ها پیرامون موضوعلت تخصیلی و آکادمیک هست.

به صورت کلی در جلسه آزمون آیلتس بیشتر بر روی موضوعاتی مانند پیشرفت های علمی، فناوری جدید، غذا، سرگرمی، بازنشستگی و … صحبت می‌شود.

 

نکات مهم در مورد روز برگزاری آزمون آیلتس

در خصوص روز برگزاری آزمون آیلتس باید چند مورد را در نظر بگیرید که بسیار مهم است و یک لحظه غفلت از آن ممکن است نتیجه و سرنوشت شما را تغییر دهد.

 • در این خصوص شما باید به خوبی قبل از امتحان خوابیده باشید تا سر امتحان حالت خواب آلودگی نداشته باشید.
 • سعی کنید که صبحانه خوبی بخورید تا بدن شما بتواند سر امتحان انرژی لازم را تامین کند.
 • همچنین می توانید از نظر پوشش لباس خوبی بپوشید و بتوانید احساس راحتی داشته باشید.
 •  باید سعی کنید که بر مهارت هایی که دارید تسلط و تمرکز داشته باشید تا امتحان را به خوبی بگذرانید.

نمره مدرک آیلتس تا چه زمانی اعتبار دارد؟

انقضای مدرک آیلتس ۲ سال می‌باشد. شما هر چندباری که دوست دارید می‌توانید در آزمون شرکت کنید و هر بار هم باید هزینه آزمون را بپردازید. پس با توجه به هزینه بالای این آزمون بهتر است قبل از شرکت در آرمون آیلتس به خوبی تمرین کنید تا  بتوانید در همان تلاش های اول شانس قبولی خود را بالا ببرید.

در پایان

ما در این مقاله سعی کردیم تا آنجا که می‌توانیم شما را با آیلتس،چرا باید آیلتس  بگیریم،ساختارآزمون آیلتس و چگونگی موفقیت در آزمون آیلتس آشنا کنیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشه و اگر قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید برایتان آرزوی موفقیت میکنیم.

برای آمادگی آزمون آیلتس به صورت سلف‌استادی کلیک کنید.

نویسنده: محمدمهدی یوسف زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *