مقاله ها

راهنمای جامع خودآموزی زبان از صفر تا صد | کولرنی

سلف استادی را از کجا شروع کنم

خودآموزی زبان را از کجا شروع کنیم و چگونه پیش ببریم؟

 

خود آموزی زبان

خودآموزی زبان با امکانات زیادی که این روزها در دسترس همگان است، دیگر دشوار نیست. در حال حاضر افراد زیادی برای یادگیری زبان دیگر، به‌دنبال کلاس‌های متنوع نبوده و مهارت زبان خود را با سلف لرنینگ تقویت می‌کنند.
اگر شما هم به‌تازگی تصمیم به شروع سلف لرنینگ زبان گرفته‌اید، طبیعی است که کمی نگرانی داشته باشید. همچنین ممکن است علاوه بر نگرانی، سؤالات زیادی هم درباره این روش زبان‌آموزی برایتان پیش آمده باشد.
روش‌های مطمئنی برای اطمینان از عملکرد درست شما، در مسیر سلف استادی زبان وجود دارد. با آگاهی از این روش‌ها امکان انجام یک برنامه‌ریزی درست و کاربردی برای شما ممکن می‌شود. این مسأله مهم را هم در نظر داشته باشید که در طول بازه‌ای معین تا چه حدی به هدفی که مد نظر شما بوده دست پیدا کرده‌اید.
هدف ما در این مقاله این است که نگرانی‌های شما را رفع کرده و با بیان مراحلی کاربردی، سلف استادی را برایتان مفید و موفقیت‌آمیز کنیم.

 

سطح زبانتان را بسنجید

یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای شروع سلف استادی این است که سطح زبان خود را مشخص کنید و سپس با شناسایی نقاط ضعفتان، برنامه یادگیری درستی را تنظیم کنید. با این کار از اتلاف زمان خود جلوگیری کرده‌اید. تعیین سطح زبان در مواردی مانند انتخاب منابع مناسب یادگیری و انتخاب پارتنر تمرینی مکالمه زبان، بسیار لازم و ضروری است.
انواع سبک‌های یادگیری زبان را بشناسید

جهت افزایش دایره لغات انگلیسی با تلفظ سیلاب به سیلاب و معنی فارسی از لغات صوتی انگلیسی استفاده کنید.

برای یادگیری زبان سبک‌های مختلفی وجود دارد که این سبک‌ها بر پایه نحوه یادگیری افراد تعیین می‌شوند. آگاهی از سبک‌های یادگیری زبان به یک خودآموز کمک می‌کند با توجه به مدل یادگیری خود، روش‌ها و ابزار یادگیری مناسبی را انتخاب کند. برای اینکه یادگیری نتیجه‌بخش و مؤثری داشته باشید، مقاله 8 سبک یادگیری زبان را مطالعه کنید.

روش‌های مناسب خودآموزی زبان را تعیین کنید

بعد از تعیین سبک یادگیری نوبت آن است که روش مناسب خودآموزی زبان را بر حسب تمایل و نیاز خود انتخاب کنید. انواع روش‌های خودآموزی زبان شامل گوش دادن به انواع محصولات شنیداری، تماشای فیلم و ویدئوهای مختلف، استفاده از رسانه‌های اجتماعی، مطالعه انواع کتاب و مجلات آنلاین و فیزیکی و موارد دیگر می‌شود. مقاله روش‌های خودآموزی زبان، اطلاعات کاملی در این زمینه به شما می‌دهد.

منابع درستی را انتخاب کنید

استفاده از منابع درست برای خودآموزی زبان تا حد زیادی به تعیین سطح زبان و نحوه یادگیری شما بستگی دارد. با دانستن این دو مورد و داشتن اینترنت هیچ نگرانی به خود راه ندهید. اینترنت این روزها به ما کمک بزرگی کرده است. داشتن اینترنت نه تنها دسترسی به بهترین منابع خودآموزی زبان را ممکن می‌کند، بلکه بهترین شرایط را برای یادگیری در خانه و در هر زمانی را فراهم می‌کند. این حسن را نیز می‌توان اضافه کرد که در هنگام خودآموزی زبان، لازم نیست حتماً در محیط خانه بمانید. به میل خود به هر جا رفته و شروع به یادگیری کنید.

همچنین مطالعه کنید مقاله نحوه گرفتن مدرک آیلتس (IELTS)

برنامه‌ریزی داشته باشید

نداشتن برنامه‌ای منسجم و پایدار دلیل شکست بسیاری از افراد در مسیر خودآموزی زبان است. به یاد داشته باشید که یک برنامه برای همه افراد جواب نمی‌دهد. هر فردی با توجه به وقت آزاد، راحتی، عادات و موارد دیگر، باید برنامه‌ای مختص به خود داشته باشد.
پایبندی به یک برنامه معین و یادگیری روزانه، سبب افزایش سرعت یادگیری شما شده و در نتیجه نیاز کمتری به مرور و بازگشت به عقب دارید. همچنین می‌توانید برای خود ضرب‌العجل‌هایی قرار دهید. تعیین ضرب‌العجل برای هر بخش از یادگیری انگیزه شما برای تمرین و رسیدن سریع‌تر به اهدافتان را تقویت کرده و در نهایت حس موفقیت را در شما افزایش می‌دهد.

تمرین را فراموش نکنید

«خودآموزی» زبان به معنای «یادگیری انفرادی» نیست. گرچه موارد بسیاری مانند لغات، گرامر، تقویت لیسنینگ و غیره را می‌توانید به تنهایی نیز یاد بگیرید، ولی برای تمرین صحبت کردن نیاز به تعامل با دیگران دارید.
بهترین حالت ممکن برای تمرین مکالمه داشتن پارتنر زبانی هم سطح خودتان است. به این شکل بدون احساس خستگی و با داشتن رقابتی دلچسب و دوستانه، تمرینات مداومی را تجربه خواهید کرد. برای داشتن پارتنری هم سطح برای تمرین مکالمه در وقت‌های آزاد خود، به سایت کولرنی مراجعه کنید.

مرور کنید تا از یاد نبرید

مرور و تکرار در یادگیری زبان باعث به خاطر سپاری کلیه اطلاعات وارد شده به مغز و استفاده از آن‌ها در زمان مناسب می‌شود. با تمرین و تکرار می‌توانید اطلاعات را وارد حافظه بلند مدت خود کنید. سعی کنید در فواصل کوتاه، یادگرفته‌های خود را به‌طور منظم در ساعات مرده مرور کرده تا آن‌ها را در حافظه‌تان ثبت کنید.

اشکالات خود را رفع کنید

از چالش‌های موجود در سلف لرنینگ زبان رفع اشکالاتی است که شاید حتی خود زبان‌آموز نیز متوجه آن‌ها نشود. در صورت تردید می‌توان با یک سرچ ساده، موارد درست را پیدا کرد. ولی برای رفع اشکالات دیگر، تمرین با یک فرد بومی و یا پارتنر زبان مسلط، تا حد زیادی به رفع اشکالات زبانی کمک می‌کند.

مجدداً مهارت زبانتان را تعیین سطح کنید

تعیین سطح در حین یادگیری زبان، اهداف شما را از حالت ذهنی به حالت واقعی و قابل اندازه‌گیری تبدیل می‌کند. سنجش سطح به شما کمک می‌کند تا بدانید به چه میزان پیشرفتی در مدتی معین دسته یافته‌اید. در صورت نرسیدن به سطح مورد نظر باید به‌دنبال یک راه حل یا رفع مشکل باشید.

سخن پایانی

بسیاری از افراد سلف استادی زبان را به‌جای حضور در کلاس و فضای آکادمیک، بهترین انتخاب می‌دانند. ولی به علت اینکه فرد در خودآموزی باید بیشتر بر انگیزه و پشتکار خود تکیه کند، ممکن است نگرانی‌هایی داشته باشد. در این مطلب مراحلی را بیان کردیم تا با در نظر گرفتن آن‌ها در سلف لرنینگ زبان به نتیجه مطلوب خود نزدیک شوید. خودآموزی همچنین این امکان را برای زبان‌آموز به وجود می‌آورد تا با سرعت مورد نظر و متناسب با سبک یادگیری خود، زبان دیگری را بیاموزد. بنابراین نگرانی را کنار بگذارید و هر چه زودتر خودآموزی زبان مورد نظر خود را شروع کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *