عمومی

روش تدریس لغات زبان انگلیسی

تدریس لغات انگلیسی

10 روش شگفت انگیز برای آموزش لغات انگلیسی

آیا می‌دانستید که طبق تحقیقات اخیر، یک زبان آموز باید 10 تا 16 بار با یک کلمه جدید روبرو شود تا به طور مؤثر آن را “یاد بگیرد”؟

همچنین جهت افزایش دایره لغات انگلیسی میتوانید بسته آموزشی 1000 لغت پرکاربرد انگلیسی با معنی و “تلفظ” با معنی فارسی را ملاحضه کنید

با توجه به تعداد کلمات جدیدی که زبان آموزان باید در هر دوره یاد بگیرند، استاد زبان باید برای در معرض قرار دادن زبان آموز با کلمات جدید برنامه ریزی کند.

همه ما می دانیم که اگرچه استفاده از دستور زبان و ساختار صحیح برای زبان آموز مهم است، اما کلمات حامل اصلی معنا هستند.
این به این معنی است که هر چه زبان آموزان بتوانند کلمات بیشتری را با دقت مدیریت کنند، شانس بیشتری برای درک انگلیسی و اعتماد به نفس در استفاده دارند.

برای یادگرفتن مؤثر لغات انگلیسی، زبان آموزان چهار مرحله اساسی را طی کنند:

اول، آنها با کمک استاد زبان انگلیسی متوجه یک کلمه جدید می شوند.
ثانیاً در ابتدا با کمک استاد زبان کلمه را تشخیص می دهند.
سپس، بعداً خودشان کلمه را تشخیص می دهند.
در نهایت، آنها قادر به تشخیص و تولید کلمه هستند.

ضروری است که استاد زبان از فعالیت هایی استفاده کنید که هر یک از این مراحل را هدف قرار می دهند. 

 

حتی بیش از 1000 لغت پرکاربرد انگلیسی با معنی صوتی

بیشتر اوقات، اساتید زبان اشتباهی که میکنند صرفاً واژگان جدید را معرفی میکنند و به زبان آموز فرصت استفاده از این کلمات جدید را نمی دهیم.

نکته:در سایت کولرنی با پیدا کردن مناسب ترین پارتنرمکالمه تمرینی میتوانید آنچه یاد گرفته اید با پارتنر خود تمرین کنید.

بنابراین، در اینجا 10 روش عالی برای آموزش واژگان انگلیسی، که برای هر یک از مراحل اکتساب واژگان مهم است، آورده شده است:

1- مرحله توجه به کلمات جدید و درک آنها

روش اول :معرفی اسامی، چیزها، اشیاء، حیوانات و …

عناصر بصری با اسامی ملموس بهتر کار می کنند، اما سعی کنید از فلش کارت ها و تصاویر فراتر بروید. سعی کنید تا حد امکان از اشیاء واقعی یا حتی صداها، بوها و مزه ها استفاده کنید. توسل به تمام حواس زبان آموزان!

مقاله :پکیج زبان چینی

روش دوم: معرفی صفت ها
موارد متضاد، مانند “بزرگ” و “کوچک”، “طولانی” و “کوتاه” معمولاً با تصاویر نشان داده می شوند، اما در اینجا مورد دیگری وجود دارد که کولرنی به شما در آموزش صفت های جدید کمک می کند.
استفاده از اشیاء واقعی برای کلماتی مانند “نرم” و “زمخت” فوق العاده است، صفت هایی که ممکن است برای توضیح آنها دقایق گرانبهایی از زمان کلاس را صرف کنید.

برای صفت‌های پیشرفته‌تر، مانند «حیرت‌انگیز»، «زیبا»، «دیدنی»، «بزرگ» یا «بسیار عظیم»، عکس‌هایی از مناظر معروف از سراسر جهان مانند موزه لوور، اهرام مصر، برج ایفل و غیره بیاورید. سپس از این صفت‌های جدید برای توصیف این مکان‌ها به نحوی استفاده کنید که به وضوح معنای آنها را نشان دهد.

روش سوم: معرفی چکیده ها

چیزهایی وجود دارد که به سادگی نمی توانید با فلش کارت آموزش دهید. آنچه در این موارد بهتر عمل می کند مترادف ها، تعاریف، جایگزینی ها یا قرار دادن زبان آموزان در یک تصور خاص است.
این مثال ساده را در نظر بگیرید: برای آموزش تفاوت بین «زود» و «دیر»، به زبان آموزان یادآوری کنید که چه ساعتی کلاس شروع می‌شود، سپس بیان کنید که کسانی که قبل از این زمان می‌آیند «زود» می آیند در حالی که آن‌هایی که بعد از این زمان می‌رسند «دیر» می آیند.

2-مرحله شناخت کلمات جدید

 

روش های شگفت انگیز برای آموزش کلمات جدید


روش چهارم:بینگو

یکنوع بازی شبیه لوتو یکی از همه کاره ترین بازی هایی است که معلمان ESL از آن استفاده می کنند.

در واقع بینگو یک بازی مبتنی بر شانس است که داور اعدادی را به صورت تصادفی اعلام می‌کند و بازیکنان این اعداد تصادفی را با اعدادی که پیشتر بر روی ماتریس‌های ۵×۵ چاپ شده‌است مطابقت می‌دهند. ممکن است ماتریس‌ها بر روی کاغذ یا مقوا چاپ شده باشند یا به صورت الکترونیکی نمایش داده شده و مجازاً کارت خوانده شوند.

 برای زبان آموزان، کارت‌های یکنوع بازی شبیه لوتو بسازید و هر کارت را بردارید. برای کسانی که می توانند بخوانند، برعکس عمل کنید، کارت ها را با کلمات بسازید، سپس فلش کارت ها را از یک کیسه بیرون بیاورید. 


روش پنجم: تطابق

نوع دیگری از تمرین با امکانات بی شمار. ممکن است از زبان آموزان خواسته شود که متضادها، مترادف های یک کلمه را با تعریف آن و همچنین یک تصویر را با یک کلمه مطابقت دهند.


روش ششم: جاهای خالی را پر کنید (با گزینه ها)

تکه ای از متن نوشته شده (هر چیزی از شرح، آهنگ، نامه تا حتی یک داستان کوتاه) را با فضاهای خالی که باید از فهرست کلمات پر شود به دست زبان آموزان بدهید. می‌توانید این را با متون طولانی‌تر تطبیق دهید، و همچنین فهرست کلمات طولانی‌تری داشته باشید.

 

3- مرحله تولید واژگان


روش هفتم: توضیحات

از یک عکس روزنامه، از یک رویداد اخیر گرفته تا گزارش شخصی یک سفر اخیر، چیزهای بی‌شماری وجود دارد که زبان آموزان می‌توانند همزمان با استفاده از واژگان جدید توصیف کنند. این روش هم برای توصیف شفاهی و هم کتبی صدق می کند. شما ممکن است آنها را راهنمایی کنید، مثلاً نشان دهید که آنها باید حداقل از پنج صفت در توصیف خود استفاده کنند، یا پنج کلمه مرتبط با ورزش، آب و هوا، و غیره … 


روش هشتم: جاهای خالی را پر کنید (بدون گزینه)


به زبان آموزان یک متن نوشتاری با فضاهای خالی بدهید که باید با هر کلمه‌ای که مناسب است پر شود. اگر زبان آموز پیشرفته هستند، می‌توانید برای هر جای جالی به آنها نشانه‌هایی مانند «اسم»، «صفت» یا «قید» بدهید. سپس می توانید چندین کلمه را با صدای بلند بخوانید تا کلمات مختلف مورد استفاده برای پر کردن هر جای خالی را با هم مقایسه کنند.


روش نهم:نقشه های ذهنی یا طوفان فکری


به زبان آموزان بگویید که باید به کلماتی فکر کنند که می توانند برای توصیف آب و هوا استفاده کنند. «آب و هوا» را در مرکز تخته سیاه یا تخته سفید بنویسید و دور آن دایره بکشید. هر کلمه ای را که زبانآموزان ارائه می کنند به عنوان کلماتی بنویسید که از حول دایره بیرون قرار میگیرند. آنها باید با کلماتی که قبلا آموزش دیده اند پاسخ دهند، مانند “سرد”، “سوزان” یا “ملایم”. شما حتی ممکن است دایره های فرعی داشته باشید که برای زمستان، تابستان، و غیره…کلمات به طرفین تیراندازی می کنند. این برای درس های مرور واژگان عالی عمل می کند.


روش دهم: حدس بزن به چی فکر میکنم


زبان آموزان به نوبت چیزی را توصیف کنند، مانند یک مکان: « من به مکانی فکر می‌کنم که آنقدر بزرگ است که بازدیدکنندگان ساعت‌ها طول می‌کشند تا همه آن را ببینند. 

این آثار هنری خیره کننده یک ساختمان نفس گیر است، بسیار قدیمی، اما با یک هرم شیشه ای مدرن در جلو.»

“زبان آموزان انتخاب می‌کنند که تا آنجایی که دوست دارند واضح یا مرموز باشند. حتی کوچکترها هم می توانند این کار را با توضیحات ساده انجام دهند: «این یک حیوان است. دارای گردن بسیار بلند و لکه های قهوه ای بزرگ است. یا به سادگی یک سری کلمات را بیان کنید: “آفریقا، سیاه و سفید، راه راه”.»

بهتر است واژگان را به صورت متنی آموزش دهید، به عبارت دیگر، زمانی که درس درباره سفر است، صفت های بسیار توصیفی را آموزش دهید. یا لباس و لوازم جانبی وقتی در مورد خرید صحبت کنید. 

در، به یاد داشته باشید که سبک های مختلف یادگیری یا هوش های چندگانه را مد نظر داشته باشید.

از آهنگ ها و موسیقی، اشیاء واقعی یا پازل استفاده کنید، اما هر چه بیشتر ترکیب کنید بهتر است.


 تفاوت بین تشخیص و تولید کلمات را به خاطر بسپارید: 

برای تمرین تشخیص، کلمات باید توسط شما ارائه شوند. سپس زبان آموزان از آنها برای پر کردن جاهای خالی یا مطابقت آنها استفاده می کنند. برای اینکه زبان آموزان به طور مؤثر و دقیق واژگان تولید کنند، باید به طور خود به خود کلمات را به خاطر بیاورند.


سخن آخر

 اگر از این مقاله لذت بردید، لطفاً با کلیک کردن بر روی یکی از دکمه‌های اشتراک‌گذاری زیر، به انتشار آن کمک کنید. و اگر به مطالب بیشتری علاقه دارید، باید صفحات آموزش سربزنید که در آن اطلاعات بیشتری در مورد روش های خلاقانه و غیر خسته کننده برای آموزش زبان انگلیسی به اشتراک می گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *