کلاس مکالمه زبان انگلیسی

در دنیای امروز یادگیری زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار است. در اصل دو زبانه بودن به یکی از مهارت‌های مهم افراد تبدیل شده است. اگر قصد یادگیری زبان انگلیسی به صورت اصولی را دارید و با خواندن کتاب‌های آموزشی مکالمه به نتیجه نرسیده‌اید پیشنهاد ما شرکت در کلاس زبان مکالمه است. خوب است بدانید که مکالمه از اصلی‌ترین بخش‌ زبان انگلیسی به شمار می‌آید. لازم به ذکر است که برای شرکت در کلاس مکالمه زبان باید حداقل دارای سطح پایه گرامری و لغوی باشید. اگر سطح A1 زبان انگلیسی دارید به راحتی می‌توانید در دوره مکالمه شرکت کنید. با توجه به اهمیت بالای کلاس‌های مکالمه زبان انگلیسی در این مطلب قصد داریم در این زمینه بیشتر صحبت کنیم.

ثبت نام در کلاس مکالمه زبان برای چه افرادی مفید است؟

به نظر شما دوره مکالمه زبان انگلیسی مناسب چه افرادی است؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که کلیه افرادی که 15 سال بیشتر سن دارند می‌توانند در کلاس زبان انگلیسی مکالمه شرکت کنند. این کلاس‌ها برای افرادی که تصمیم دارند در طی مدت زمان کوتاه مهارت مکالمه خود را قوی کنند نیز بسیار مفید است. همچنین کسانی که برای مهاجرت یا ارتقاء موقعیت شغلی خود نیاز دارند تا مهارت‌های گوش دادن و مکالمه را در خود تقویت کنند با شرکت در دوره‌های مکالمه زبان انگلیسی سریع‌تر به هدفشان خواهند رسید.

البته افرادی نیز هستند که علی رغم استفاده از پکیج‌های آموزشی و نرم‌افزارهای زبان هنوز از سطح مکالمه خود راضی نیستند. این افراد نیز با شرکت در دوره مکالمه تغییر فوق‌العاده سطح زبان را در خود مشاهده خواهند کرد.

همچنین جهت افزایش دایره لغات انگلیسی خود میتوانید پکیج لغات صوتی انگلیسی را تهیه کنید

کلاس مکالمه عادی یا ترمیک

کلاس‌های‌ مکالمه زبان انگلیسی انواع مختلفی دارند. کلاس مکالمه عادی یا ترمیک یکی از انواع آن محسوب می‌شود. این نوع کلاس‌ها در زمان‌های مختلفی برگزار می‌شود و برای افرادی که مدت زمان یادگیری مکالمه زیاد برایشان اهمیت ندارد مناسب خواهد بود چرا که بیشتر به صورت سه روز در هفته تشکیل می‌شود. از جمله مزایای کلاس‌های مکالمه زبان ترمیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1.  این کلاس‌ها به صورت گروهی برگزار می‌شوند و زبان آموزان می‌توانند با هم ارتباط برقرار کنند.
 2. زمانی‌که استاد پاسخ سوالات دیگر زبان‌ آموزان را می‌دهد سایرین نیز از آن بهره‌مند می‌شوند.
 3. زبان آموزان با مشاهده همکلاسی‌های خود در کلاس برای ادامه یادگیری انگیزه بیشتری پیدا می‌کنند.

کلاس مکالمه فشرده و فوق فشرده

اگر نیاز دارید که ظرف مدت زمان کوتاهی مکالمه انگلیسی را فرا بگیرید باید در کلاس مکالمه فشرده و فوق فشرده شرکت کنید. البته انتظار نداشته باشید که در طی یک یا دو ماه در مکالمه زبان قوی شوید به دلیل اینکه مهارت در مکالمه نیاز به تکرار و تمرین دارد. در واقع باید در این مسیر صبور بوده و پشتکار فراوان داشته باشید. برخی از آموزشگاه زبان مکالمه کلاس‌های فشرده مکالمه را تشکیل می‌دهند که حدود یک سال طول می‌کشد. در این کلاس‌ها زبان آموز بدون نیاز به ساختارهای دشوار گرامر و یا انجام تکالیف سخت و طولانی مکالمه خود را تقویت می‌کند.

برخی از آموزشگاه مکالمه نیز هستند که کلاس‌ فوق فشرده برای زبان آموزان برگزار می‌کنند که حدود 6 ماه طول می‌کشد. این کلاس‌ها 5 روز در هفته تشکیل می‌شود. واضح است که هر چه سرعت آموزش مکالمه بالاتر رود باید مدت زمان بیشتری را برای تمرین و تکرار در نظر بگیرید.

کلاس مکالمه خصوصی

اگر هزینه دوره مکالمه برای شما زیاد مهم نیست کلاس مکالمه خصوصی برای شما بهترین گزینه خواهد بود. زبان آموز در کلاس مکالمه زبان خصوصی فقط با استاد درس ارتباط دارد. در این شرایط بیشترین تمرکز استاد روی آموزش و یادگیری تنها یک نفر معطوف خواهد شد. در نتیجه زمان بیشتری برای رفع اشکال،تمرین و بررسی کردن نکات مهم درس وجود دارد. به علاوه در کلاس اسپیکینگ خصوصی این امکان وجود دارد که بر طبق زمان آزادی که دارید سر کلاس حاضر شوید. در این حالت تنها باید با استاد مکالمه بر سر زمان کلاس به توافق برسید. به علاوه در کلاس مکالمه به شکل خصوصی شما می‌توانید استاد زبان مورد نظرتان را انتخاب کنید در صورتی که در کلاس‌ مکالمه حضوری این امکان کمتر پیش می‌آید.

روش های برگزاری کلاس مکالمه زبان انگلیسی

آموزشگاه مکالمه زبان انگلیسی کلاس‌های مکالمه خود را به دو شیوه بحث آزاد و مکالمه فشرده تشکیل می‌دهد. موضوعات بحث در کلاس‌های فری دیسکاشن به کمک اساتید زبان و براساس سطح زبان آموزان مشخص می‌شود و از راه‌های گوناگونی نظیر مشاهده فیلم، شنیدن موسیقی و یا خواندن کتاب و مجله به کار برده می‌شوند. هدف اصلی این شیوه تدریس تقویت مکالمه زبان آموزان و صحبت کردن روان و صحیح آن‌ها است. این کلاس‌ها از سطح Elementary شروع می‌شود و تا سطح Advanced ادامه خواهد داشت.

در مقابل شیوه تدریس مکالمه به صورت فشرده دارای مسیر مشخص یادگیری است و استاد زبان آموزش را بر طبق کتاب‌های مکالمه پیش می‌برد. به علاوه تمامی نکات مربوط به گرامر مانند مهارت شنیداری، خواندن و نوشتن در کلاس تدریس می‌شوند. البته در این کلاس‌ها نیز از ابزارهای کمک آموزشی نظیر فیلم، موسیقی و یا کتاب نیز استفاده می‌شود. آنچه زبان آموز باید به آن توجه کند این است که باید یکی از کلاس‌ها را جهت تقویت مکالمه زبان خود برگزیند.

کلاس مکالمه آنلاین

در بین افراد علاقه‌مند به دوره مکالمه کسانی هستند که با وجود تمایل به حضور یافتن در کلاس‌های حضوری به دلیل مشغله زیاد نمی‌توانند در این کلاس‌ها شرکت کنند. از طرفی قادر به پرداخت هزینه‌ کلاس اسپیکینگ خصوصی نیز نیستند. در این حالت بهترین راهکار شرکت در کلاس مکالمه آنلاین است. افراد با شرکت در کلاس زبان انگلیسی مکالمه به صورت آنلاین هم با دیگر زبان آموزان ارتباط برقرار می‌کنند و هم از لحاظ هزینه رفت و آمد برایشان به صرفه تر خواهد بود.

کلاس زبان مکالمه آنلاین شبیه کلاس مکالمه به صورت حضوری از فعالیت‌های گروهی تشکیل شده است. به علاوه این نوع کلاس مکالمه زبان دارای آزمون ارزیابی نیز هست. در واقع کلاس مکالمه آنلاین تفاوتی با کلاس مکالمه حضوری ندارد. اما برای کسانی‌که به کار با کامپیوتر و فضای مجازی علاقه دارند فوق‌العاده جذاب خواهد بود. به علاوه در کلاس آنلاین مکالمه همان مطالب کلاس اسپیکینگ حضوری تدریس می‌شود.

 

کلاس مکالمه حضوری

اگر قصد شرکت در کلاس زبان مکالمه به صورت حضوری را دارید باید گفت که در این کلاس‌ها از یک کتاب آموزشی مکالمه از قبل تعیین شده جهت تدریس استفاده می‌شود. استاد زبان بر طبق برنامه هر روز یک درس را آموزش می‌دهد. البته در کلاس حضوری مکالمه زبان آموز برای افزایش مهارت مکالمه خود باید بسیار تمرین کند.

ثبت نام کلاس مکالمه زبان انگلیسی

چنانچه قصد شرکت در کلاس زبان مکالمه حضوری را دارید باید به آموزشگاه مکالمه زبان انگلیسی مراجعه کنید. در حال حاضر آموزشگاه‌های متعددی وجود دارند که کلاس مکالمه زبان را برگزار می‌کنند. البته قبل از ثبت نام لازم است که تعیین سطح شوید و بر مبنای نمره قبولی که کسب کردید در سطح مناسب مکالمه قرار خواهید گرفت. برای افرادی هم که شرایط ثبت نام کلاس حضوری وجود ندارد، دوره مکالمه آنلاین گزینه مناسبی خواهد بود. در واقع بهترین آموزشگاه زبان برای مکالمه باید تمام شیوه‌های تدریس مکالمه را ارائه دهد. از این رو قبل از قطعی کردن ثبت نام خود حتما در رابطه با خدمات ارائه شده توسط آموزشگاه زبان انگلیسی تحقیق کنید.

جدول مقایسه دوره های مختلف مکالمه زبان انگلیسی

نام دوره مکالمه انگلیسی

مزایا

معایب

دوره ترمیک کلاس مکالمه

فرصت زیاد برای تکرار و تمرین

داشتن پارتنر جهت تمرین مکالمه

مدت زمان یادگیری طولانی

هزینه رفت و آمد

دوره فشرده

یادگیری سریع در طی یک سال

تقویت مهارت شنیداری در زمان کوتاه

نیاز به تمرین و تکرار زیاد

وارد شدن فشار به زبان آموز

دوره فوق فشرده

صرفه‌جویی در وقت و هزینه

کسب مهارت مکالمه در طی کمتر از 6 ماه

کمبود زمان برای تمرین مکالمه

نیاز به تعهد بالای یادگیری

دوره خصوصی

زمان بیشتر جهت رفع اشکال

تمرکز بیشتر استاد زبان بر روی آموزش

هزینه بالای ثبت نام

نبود پارتنر برای تمرین مکالمه

منابع و کتابهایی که برای بهبود مکالمه زبان انگلیسی در بازار وجود دارد

با توجه به استقبال فراوان زبان آموزان از کلاس مکالمه زبان کتاب‌های متعددی در این زمینه در سطح مقدماتی، متوسط،  پیشرفته و فوق پیشرفته در بازار موجود است. هر آموزشگاه مکالمه زبان برای تدریس منبع مشخصی را انتخاب کرده است و در کنار آن از یک سری کتاب‌های کمک آموزشی نیز استفاده خواهد کرد. در زیر اسامی برخی از کتاب‌های مکالمه انگلیسی را مشاهده می‌کنید:

 • کتاب مکالمه Practice Makes Perfect سطح مقدماتی
 • کتاب سطح مقدماتی مکالمه Talk English
 • کتاب مکالمه زبان Spoken English in Dialogues سطح مقدماتی تا متوسط
 • کتاب دوره مکالمه Listening is an Act of Love سطح متوسط تا پیشرفته
 • کتاب‌ مکالمه زبان انگلیسی Working Studs Terkel در سطح پیشرفته
 • کتاب زبان مکالمه Science is Culture سطح پیشرفته
 • کتاب مکالمه زبان The Last Interview Series سطح پیشرفته

کتابهایی که در کلاس مکالمه زبان تدریس می‌شوند

در بین انواع مختلف کتاب آموزشی مکالمه زبان انگلیسی، سری کتاب‌های Speak Now از محبوبیت بالاتری برخوردار هستند. برخی از آموزشگاه مکالمه زبان انگلیسی در کنار آموزش کتاب Speak Now از کتاب‌های کاربردی دیگر مانند Tune In و Super Talk در کلاس اسپیکینگ نیز استفاده می‌کنند که میزان یادگیری مکالمه را بهبود می‌بخشد. اگر بخواهیم در رابطه با ویژگی‌های  مجموعه 4 جلدی کتاب Speak Now صحبت کنیم باید گفت که این کتاب از 32 درس با موضوعات روز دنیا تشکیل شده است. لهجه آمریکایی کتاب آموزش مکالمه زبان انگلیسی را آسان‌تر کرده است.

شیوه آموزش مکالمه زبان در این کتاب مسیر مکالمه زبان را بسیار کوتاه کرده است و به زبان آموزان کمک می‌کند تا انگلیسی را روان‌تر صحبت کنند. همچنین مهارت شنیداری را نیز تقویت می‌کند جهت آموزش ساختار منظمی را تعریف کرده است و اساتید زبان با کمک آن می‌توانند با سرعت بالاتری تدریس کنند و وقت بیشتری را به تمرین مکالمه اختصاص می‌دهند.

رسیدن به سطح قابل قبولی از مکالمه چقدر زمان می‌برد؟

براساس نوع کتاب آموزشی مکالمه زبان انگلیسی رسیدن به سطح قابل قبول از مکالمه متفاوت است. فرض کنید آموزشگاه مکالمه زبان کتاب Speak Now را مبنای آموزش قرار داده باشد. در این صورت اگر روش برگزاری دوره مکالمه حضوری باشد هر کتاب در طی چهار ترم تدریس خواهد شد. بنابراین برای به پایان رساندن کل کتاب‌ها نیاز به گذراندن 16 ترم مکالمه زبان دارید. برخی از آموزشگاه‌ مکالمه زبان همراه با این کتاب در 8 ترم اول کتاب Tune In و در 8 ترم دوم سری کتاب‌های Super Talk را تدریس می‌کنند. البته برای کلیه دوره‌های مکالمه کتاب workbook نیز طراحی شده است که بیشتر برای تمرین زبان آموز در خانه است.

در صورتی‌که قصد شرکت در دوره آنلاین مکالمه زبان را داشته باشید تدریس کتاب Speak Now در 12 جلسه به پایان خواهد رسید. در این حالت زبان آموز در طی مدت زمان کمتری به سطح قابل قبولی از مکالمه خواهد رسید.

نقشه راه تقویت مکالمه انگلیسی

برای اینکه در مسیر یادگیری مکالمه زبان انگلیسی بتوانید پیشرفت چشم‌گیری داشته باشید توصیه می‌شود که با نقشه راه کلاس مکالمه زبان انگلیسی آشنا شوید. این نقشه از مراحل مختلفی تشکیل شده است که شامل موارد زیر است:

  • آموزش و یادگیری که برای شروع کردن مکالمه باید اصول ابتدایی آن را آموخت. برای گذراندن این مرحله مشاهده فیلم، خواندن کتاب و یا گوش دادن به پادکست می‌تواند به شما کمک کند.
  • انجام تمرین: یکی از فاکتورهایی که بهبود مکالمه زبان کمک می‌کند تکرار و تمرین منظم است. برای این کار از زبان انگلیسی در مکالمات روزانه خود استفاده کنید. به علاوه از تمرینات برنامه‌های مخصوص مکالمه زبان انگلیسی مانند HelloTalk نیز می‌توانید استفاده کنید.
  • توسعه دادن دایره لغات انگلیسی: برای اینکه بتوانید به خوبی انگلیسی صحبت کنید باید دایره لغات خود را گسترش دهید. برای انجام این کار می‌توانید کتاب، مجله، مقاله و حتی وبلاگ انگلیسی مطالعه کنید تا به مرور دایره لغات انگلیسی شما افزایش یابد.
  • افزایش تمرکز روی گرامر زبان انگلیسی: بخش گرامر یکی از اصلی‌ترین فاکتور در مکالمه محسوب می‌شود. در نتیجه باید به یادگیری گرامر انگلیسی توجه بیشتری داشته باشید و سعی کنید که آن را به خوبی فرا بگیرید.
  •  مهارت شنیداری: یکی دیگر از بخش‌های هم مکالمه مهارت شنیداری است. برای تقویت آن می‌توانید به فایل‌های صوتی زبان انگلیسی، انواع پادکست گوش دهید و همچنین می‌توانید فیلم مشاهده کنید.
  • ایجاد تعامل با انگلیسی زبانان: پس از آنکه مکالمه انگلیسی خود را تقویت کردید جهت بهبود سطح مکالمه خود باید بتوانید با افراد انگلیسی زبان تعامل داشته باشید. انجام مکالمه با توریست‌ها می‌تواند شروع خوبی باشد.
 • خودآموزی: جهت تقویت مکالمه انگلیسی باید به خودآموزی نیز توجه کنید. از این رو لازم است که در آزمون‌های مختلف شرکت کنید و یا با عضویت در سایت‌های آموزشی مکالمه زبان سطح خود را ارتقا دهید.

 

نقشه راه تقویت مکالمه انگلیسی سطح مبتدی

اگر سطح کلاس مکالمه شما مبتدی است و تازه تصمیم به یادگیری مکالمه زبان انگلیسی گرفته‌اید، نقشه راه شما به شرح زیر خواهد بود:

 • شروع راه با یادگیری اصول اولیه مکالمه انگلیسی
 • تمرین منظم مکالمه به صورت فردی و یا با دوستان و همکاران
 • گسترش دایره لغات با خواندن کتاب‌ها، مقالات، وبلاگ‌ها و بازی‌های آنلاین
 • تمرکز بیشتر بر روی یادگیری گرامر انگلیسی
 • افزایش مهارت شنیداری با گوش دادن به فایل‌های صوتی، پادکست‌ها و فیلم‌ها
 • تعامل با انگلیسی زبانان با استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف مثل Tandem
 • خودآموزی با استفاده از منابع آنلاین، مثل وبلاگ‌ها، ویدئوها و سایت‌های آموزشی

نقشه راه تقویت مکالمه انگلیسی سطح متوسطه

پس از گذراندن دوره مبتدی مکالمه زبان وارد سطح متوسط آموزشی می‌شوید که مسیر راه آن طبق مراحل زیر است:

 • ارتقای دایره لغات انگلیسی با خواندن کتاب‌ها و مقالات پیشرفته زبان اصلی
 • شرکت در کلاس‌های مکالمه انگلیسی با اساتید مجرب
 • تمرین بازی‌های آنلاین و برنامه‌های تعاملی برای تقویت مهارت‌های گفتاری
 • گسترش شنیداری با گوش دادن به پادکست‌های پیشرفته و فیلم‌های زبان اصلی با زیرنویس انگلیسی
 • تمرین مکالمه با انگلیسی زبانان در محیط‌های واقعی، مثل سفر به کشورهای انگلیسی زبان
 • استفاده از منابع آموزشی پیشرفته، مثل دوره‌های آنلاین و کتاب‌های تخصصی
 • تمرین ترجمه متون انگلیسی به زبان فارسی و بالعکس جهت تقویت دانش گرامری و دایره لغات انگلیسی

نقشه راه تقویت مکالمه انگلیسی سطح پیشرفته

با سپری کردن مرحله متوسط دوره مکالمه زبان انگلیسی وارد مرحله پیشرفته آموزش مکالمه می‌شوید که نقشه راهی متفاوت با سطح متوسط دارد. نقشه راه مکالمه زبان انگلیسی به صورت پیشرفته شامل مراحل زیر است:

 • شرکت کردن در کلاس‌ مکالمه تخصصی با اساتید مجرب انگلیسی زبان
 • تمرین مکالمه در گروه‌های زبانی با دوستان و هم‌تیمی‌ها
 • شرکت در برنامه‌های تبادل زبان با افراد زبان انگلیسی زبان
 • تمرین مکالمه با استفاده از تکنولوژی، مثل ویدئو کنفرانس و چت صوتی با افراد انگلیسی زبان
 • پرسیدن سوالات و بحث کردن در مورد موضوعات پیشرفته، مثل سیاست، فلسفه، علم و تکنولوژی
 • خواندن و تحلیل متون پیشرفته، مثل رمان‌های کلاسیک و مقالات علمی
 • تمرین نوشتاری با نوشتن مقالات و متون پیشرفته به زبان انگلیسی
 • شرکت در دوره‌های آموزشی تخصصی، مثل دوره‌های تدوین مقاله
 • استفاده از منابع آموزشی پیشرفته مثل کتاب‌های تخصصی، پادکست‌های پیشرفته و فیلم‌های آموزشی
 • تمرین شنیداری با گوش دادن به سخنرانی‌های پیشرفته و پادکست‌های تخصصی

جمع‌بندی

برای افرادی علاقه‌مند هستند مکالمه زبان انگلیسی خود را تقویت کنند، دوره مکالمه بسیار مفید خواهد بود. هدف اصلی کلاس مکالمه زبان انگلیسی افزایش مهارت شنیداری و آموزش مکالمه انگلیسی در صحبت‌های روزانه است. آموزشگاه مکالمه زبان انگلیسی جهت رفاه زبان آموزان به شیوه‌های مختلف نظیر کلاس عادی، فشرده، فوق فشرده و خصوصی دوره مکالمه را برگزار می‌کند. شما می‌توانید با توجه به زمان آزاد و بودجه‌ای که دارید دوره مکالمه مناسب خود را انتخاب کنید.